U prethodnom blogu dotakli smo se pojma ulja, kako nastaje ulje, zašto su svojstva biljnih ulja tako blagotvorna i kakva im je kvaliteta. U ovom blogu želimo se detaljnije osvrnuti na pojmove ulje i što koji pojam znači. Često se uz ulja spominju razni pojmovi koji imaju neko značenje, no krajnjem korisniku koji ne treba biti kemičar ili stručnjak da bi razumio te pojmove, želimo jednostavnim rječnikom objasniti o kakvim procesima se zapravo radi.
HLADNO PREŠANO
Svih trinaest ulja Bio Sative su hladno prešana. Vjerujemo da je svima jasan pojam prešanja – mehanički postupak pri kojem se primjenjuje velika sila ili opterećenje na određeni materijal ili u ovom slučaju na plodove ili sjemenje biljaka. U hrvatskom jeziku koristimo i izraz „tiješnjenje“. Iz plodova ili sjemenja biljaka metodom prešanja ili tiješnjenja cijedi se ulje. Hladno prešano označava proces prešanja u kojem biomasa ne prolazi postupak prethodnog zagrijavanja. Nameće se pitanje koje su to temperature do kojih se smatra da je ulje hladno prešano. Odgovor na to su Europske norme koje definiraju granice temperatura za pojedine vrste biljnih ulja. Kako se biomasa ne zagrijava prinos biljnog ulja je manji i to je glavni razlog zašto su hladno prešana ulja skuplja.
NERAFINIRANO
Sinonim za izraz nerafinirano jest nepročišćeno. Nerafinirano je usko vezano uz pojam hladno prešano. Procesom rafiniranja ili „čišćenja“ uklanjaju se molekule koje su korisne za ljudsko zdravlje. Politika Bio Sative jest držati se kvalitete i na tržište stavljamo isključivo i samo nerafinirana ulja. To znači kraći rok valjanosti, no još puno važnije, to znači i najvišu kvalitetu.
RAFINIRANO
Procesom rafiniranja uklanja se dio ljekovitih molekula poput skvalena, vitamina E kompleksa i sterola. Međutim, ponekada se procesom rafiniranja uklanjaju i štetne tvari za ljudski organizam poput slobodnih masnih kiselina, metala i vode koji utječu na brže kvarenje ulja, zatim pesticida koji su štetni. To čini rafinirana ulja stabilinijima i s duljim rokom trajanja, no ne zaboravimo da se tim procesom uklanjaju ljekovite molekule. Tako se npr. uklanja vitamin E kompleks da bi se naknadno dodao sintetski vitamin E.
BIO ili EKO
Nosi li neko biljno ulje na sebi naziv „bio“ ili „eko“ ne znači da se radi o hladno prešanim ili nerafiniranim uljima. Jedini dokaz postupka je certifikat o postupku proizvodnje. Često puta su to samo nazivi nevezani uz proces dobivanja pojedinog biljnog ulja. Savjetujemo dodatnu pozornost pri odabiru takvih ulja.
KONVENCIONALNO
Pod konvencionalna ulja podrazumijevamo jestiva ulja i ulja koja se u našoj kuhinji najčešća koriste. To je suncokretovo ulje, maslinovo ulje i bučino ulje. Suncokretovo ulje dobiva se od sjemenki suncokreta i rabi se za pirjanje, kuhanje i salatu, ali i u kozmetici. Većina jestivog suncokretovog ulja u trgovina živežnih namirnica prodaje se kao rafinirano. Iduće najkorištenije biljno jestivo ulje kod nas jest maslinovo ulje. Dobiva se tiještenjem ploda stabla masline. Ekstra djevičansko maslinovo ulje jest nerafinirano maslinovo ulje i dobiva se nakon prvog tiještenja zdravog ploda masline. Djevičansko ulje dobiva se prvim tiještenjem slabijeg ploda masline, maslinovo ulje se dobiva miješanjem rafiniranog ulja i određene količine estra djevičanskog ulja, dok se sensa ulja dobiva kemijskim izdvajanjem krutih ostataka ploda masline nakon tiještenja. I posljednje najkorištenije konvencionalno ulje je bučino ulje koje nastaje prešanjem bučinih sjemenki. Najčešće ga nalazimo kao hladno prešano i nerafinirano, a ne smije se koristiti za kuhanje, pirjanje ili pečenje.
Jesu li vam sada pojmovi jasniji?
Ulja Bio Sative dolaze na naše tržište isključivo kao biljna, nerafinrana i hladno prešana ulja .