Kako raspoznajemo okuse ulja?

Stojite ispred salat bara i nudi vam se čitav niz nerafiniranih, hladno prešanih, visoko kvalitetnih ulja. San za sve probrane gurmane kao što smo mi. No jedna stvar nam je na pameti, pitamo se … hmm… a kako raspoznati različite okuse ulja?

Da bismo mogli objasniti okuse ulja, potrebno je da približimo stupnjeve standardizacije u proizvodnji organskih poljoprivrednih proizvoda. Organska proizvodnja podrazumijeva proizvodnju biljaka bez upotrebe kemikalija, korištenje teških mašina, korištenje hibrida genetički modificiranih organizama. Organaska proizvodnja ili prirodna je ona koja dolazi iz prirode, kakvu nam priroda rađa, najčišća i najosnovnija. Sve kemikalije, strojevi i hibridi produkt su ljudske ruke u cilju komercijalizacije biljaka. Ono što Bio Sativa propagira i iza čega stojimo je bavljenje isključivo s uljima prirodnog porijekla bez kemikalija ili GMO-a. Pojavom hibrida nametnula se potreba zaštite organske proizvodnje.

Ovaj uvod koristimo da dođemo do sljedećeg, a to je da napravimo razliku u razumijevanju biljke organskog i genetski modificiranog podrijetla, odnosno sintetičke proizvode. Genetski modificirani organizmi su oni čiji je genetski materijal izmijenjen uz pomoć korištenja tehnika genetičkog inžinjerstva. U tom procesu se koriste molekule DNA različitih izvora, spajaju se u jednu molekulu i tvore novu kombinaciju gena. U taj sastav DNA stavlja se DNA neke druge vrste i tako se dobiva GMO ili genetski modificirana biljka. Danas se koriste sofisticiranije metode kada se u biljke DNA prenosi putem bakterija. Takve bilje otpornije su npr. na insekte, viruse, bakterije. GMO se koristi u biološkim i medicinskim istraživanjima, proizvodnji lijekova, eksperimentalnoj medicini i poljoprivredi.

Bjelančevine ili proteini su esencijalna prehrana svih živih organizama. One su temelj građe svake žive tvari i aktivni su dio enzima i hormona, po sastavu su to velike, složene i vrlo raznovrsne molekule. Znanstvenici su uspjeli sintetizirati hranu bogatu proteinima. Sinteza se odvija u laboratorijskim uvjetima te ne zahtijeva poljoprivredne površine i agroekološke uvjete.

Možemo li prepoznati okus ulja koje koristi sintetičke ili GMO sastave?  U pravilu GM biljke modificirane su da brže rastu, imaju bolji okus i veće količine vitamina i minerala, kao što su otpornije na određene herbicide. Međutim, jednako tako na kvalitetu ulja utječe više različitih čimbenika koje dijelimo na prirodne i ljudske faktore. U prirodne ubrajamo sortu biljke, utjecaj svjetlosti na rast i razvoj ploda, tlo, klimu, utjecaj zrelosti plodova, dok pod ljudske smatramo agrotehničke zahvate što su gnojenje, rezanje, zaštita i berba, a onda i tehnološki postupci prerade, način skladištenja i čuvanja ulja.

Naš tim u Bio Sativi ekološke certifikate proizvoda obnavljamo jednom godišnje, od dobavljača nabavljamo zdravstveno ispravne proizvode visokih standarda, brinemo o brzom transportu i malim količinama sirovina kako bismo isporučivati svježa, hladno prešana, nerafinirana ulja s maksimalnim rokom trajanja i sve to u skladu s HACCP standardima.